مقالات

راهنمای خرید میکروفون کنفرانس

راهنمای خرید میکروفون کنفرانس

راهنمای خرید میکروفون کنفرانس

راهنمای خرید میکروفون کنفرانس | کنفرانس یا جلسه‌ای را تصور کنید که در آن میکروفون یا سیستم صوتی وجود نداشته باشد. همهمه، شلوغی، بی‌نظمی و … کلماتی هستند که می‌توانند چنین جلسه‌ای را توصیف کنند. به همین دلیل استفاده از سیستم صوتی یا میکروفون مناسب برای جلسات یا کنفرانس‌های مختلف اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد. برای خرید میکروفون کنفرانس مناسب، باید نکاتی را رعایت کنید. در این مطلب که راهنمای خرید میکروفون کنفرانس نام دارد با شما هستیم تا به بررسی نکات کلید و کابردی و مهم در این زمینه بپردازیم.

خرید میکروفون کنفرانس؛ چقدر بودجه دارید؟

بودجه و توان خرید، اولین فاکتوری است که باید برای خرید میکروفون کنفرانس و تجهیز سالن کنفرانس خود به آن توجه داشته باشید. نمی‌توان از کنار موضوع هزینه به راحتی گذشت. البته نیازی هم نیست برای سیستم صوتی کنفرانس خود، بیش از اندازه هزینه کنید. واقع‌بین باشید و براساس نیاز جلسه خود خرید کنید. بازار میکروفون و سیستم صوتی هم مثل سایر تجهیزات دارای انواع برندهای متنوع است که رنج قیمتی متفاوتی هم دارند. برای خرید میکروفون کنفرانس مناسب باید به مواردی همچون اندازه سالن، نوع جلسه و … توجه داشته باشید.

میکروفون کنفرانس

معرفی انواع میکروفون کنفرانس از نظر نحوه تبدیل انرژی

سیستم میکروفون‌ها به این شکل است که امواج صوتی را به سیگنال‌های صوتی الکترونیکی تبدیل می‌کنند. بر اساس مبدل‌های به کار رفته، میکروفون‌ها به انواع مختلف داینامیک، کندانسور و ریبون تقسیم می‌شوند که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می‌شوید.

میکروفون داینامیک یا پویا

این میکروفون‌ها از از القای الکترومغناطیسی برای تبدیل صدا استفاده می‌کنند. برخی از این میکروفون‌ها دارای ترانسفورماتور خروجی هستند. این نوع میکروفون‌ها به دلیل طراحی ساده خود، نسبت به سایر میکروفون‌ها قیمت مناسب‌تری دارند. شاید به همین دلیل است که خرید میکروفون کنفرانس داینامیک بیشتر مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرد. از دیگر ویژگی‌های این میکروفون‌ها، می‌توان به حساسیت پائین نسبت به تغییرات فشار صدا و آسیب فیزیکی اشاره کرد. این میکروفون‌ها اغلب باعث تقویت صدای زنده می‌شوند.

نقطه ضعف میکروفون‌های داینامیک، این است که همه فرکانس‌ها را به یک اندازه دریافت نمی‌کنند. این ویژگی به دلیل حساسیت پائین آنهاست.

میکروفون خازنی

این میکروفون‌ها صدا را از طریق الکترواستاتیک تبدیل می‌کنند. حرکات دیافراگم باعث تغییر در ظرفیت خازنی و سیگنال صوتی خروجی می‌شود. خازن این میکروفون‌ها برای کارکرد صحیح باید شارژ شوند. سیگنال کندانسور در میکروفون‌های خازنی، امپدانس بسیار بالایی دارد. برای خرید میکروفون کنفرانس خازنی باید بدانید که این میکروفون‌ها پیچیدگی‌ خاصی دارند. به همین دلیل گران‌تر هم هستند. این میکروفون‌ها به دلیل حساسیت بالایی که دارند، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

میکروفون ریبون

این میکروفون‌ها هم از القای الکترومغناطیسی استفاده می‌کنند. میکروفون‌های ریبون معمولا حساسیت بالایی نسبت به تغییر صدا دارند. این میکروفون‌ها هم از ترانسفورماتور در خروجی استفاده می‌کنند. البته میکروفون‌های ریبون بسیار شکننده هستند و ممکن است در اثر جریان شدید هوا آسیب بینند.

انواع میکروفون کنفرانس و کاربرد آنها

دلایل خرید میکروفون کنفرانس مناسب

چرا برای جلسات خود به میکروفون نیاز دارید؟ دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. در ادامه به بررسی این دلایل و  راهنمای خرید میکروفون کنفرانس می‌پردازیم:

 • افزایش دسترس‌پذیری: استفاده از میکروفون، امکان صحبت کردن میهمانان و سخنرانان بیشتری را فراهم می‌کند. همچنین به شما اجازه می‌دهد تا خیلی راحت‌تر جلسه را اداره کنید.
 • صرفه‌جویی در زمان: خرید میکروفون کنفرانس، باعث کاهش زمان انتقال بلندگو از فردی به فرد دیگر می‌شود. به این ترتیب در زمان جلسه صرفه‌جویی خواهد شد. در این حالت، همیشه مشخص است که چه کسی باید صحبت کند.
 • فعال شدن امکان ترجمه: این ویژگی به خصوص برای جلسات بین‌المللی از اهمیت بالایی برخوردار است. در این نوع جلسات از سیستم‌های میکروفون با تجهیزات ترجمه همزمان استفاده می‌شود.
 • بهبود روند کنفرانس: اگر میکروفون وجود نداشته باشد، سخنرانان مجبور به بلند کردن صدای خود می‌شوند. همین امر موجب همهمه خواهد شد. با وجود میکروفون مناسب، همه سخنرانان به راحتی می‌توانند نظرات خود را به آرامی بیان کنند. به این ترتیب روند کنفرانس هم بهبود پیدا خواهد کرد.
 • بهبود ظاهر سالن: خرید میکروفون کنفرانس، سالن و تجهیزات شما را حرفه‌ای‌تر نشان می‌دهد. به این ترتیب میهمانان و سخنرانان احساس خواهند کرد که با تیم حرفه‌ای مواجه شده‌اند. همچنین نشان‌دهنده ارزشی است که شما برای شرکت‌کنندگان خود قائل هستید.

میکروفون کنفرانس مناسب

معرفی اجزای اصلی سیستم صوتی کنفرانس

قبل از انتخاب و خرید میکروفون کنفرانس، بهتر است با اجزای اصلی آن نیز آشنا شوید. در ادامه به معرفی این اجزاء می‌پردازیم.

 • واحد کنترل مرکزی: این قطعه مسئولیت کنترل تمام تجهیزات واحدهای میکروفون را برعهده دارد. همچنین به ترکیب فیدهای میکروفون و توزیع فیدهای زبان مقصد می‌پردازد. برخی از واحدهای کنترل مرکزی، قابلیت ضبط داخلی دارند.
 • میکروفون رئیس: این میکروفون برای سخنرانی مدیر جلسه طراحی شده است. این میکروفون قابلیت‌های متفاوتی از جمله تشخیص مدت زمان صحبت سخنرانان، رای‌گیری و … را دارد. این میکروفون که با عنوان Chairman Unit هم شناخته می‌شود، امکان اولویت‌بندی سخنرانی را هم داراست.
 • میکروفون نماینده: این میکروفون‌ها برای کلیه شرکت‌کنندگان در نظر گرفته می‌شود. هر کدام از سخنرانان یا نمایندگان جلسه، باید یک میکروفون مخصوص داشته باشند. این میکروفون‌ها دارای دکمه‌ای برای خاموش و روشن کردن صدا هستند. همچنین چراغ کوچکی دارند که هنگام سخنرانی روشن می‌شود.

نکات کلیدی قبل از خرید میکروفون کنفرانس

قبل از اقدام به انتخاب میکروفون مناسب، حتما باید نکاتی را در این مورد رعایت کنید. این نکات عبارتند از:

 • حتما میکروفونی را انتخاب کنید که دارای اجزای اصلی، مثل میکروفون رئیس باشد.
 • بهتر است میکروفونی را انتخاب کنید که قابلیت ضبط صدا را هم داشته باشد.
 • هر کدام از نماینده‌ها باید دکمه‌ای برای خاموش یا روشن کردن میکروفون خود داشته باشند.
 • با توجه به نیاز خود اقدام به انتخاب میکروفون کنید. برای مثال اگر جلسات شما نیاز به ترجمه همزمان ندارند، میکروفون کنفرانس چندزبانه خریداری نکنید.

کلام پایانی

خرید میکروفون کنفرانس برای انواع جلسات و کنفرانس‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. وجود میکروفون کنفرانس از همهمه و شلوغی جلسات جلوگیری می‌کند. همچنین باعث می‌شود همه شرکت‌کنندگان به راحتی بتوانند نظرات خود را بیان کنند. برای انتخاب میکروفون مناسب نیازی به پرداخت هزینه زیادی ندارید. تنها کافی است برخی از فاکتورهای مهم را در نظر داشته باشید. ما در آوا تدبیر در کنارتان هستیم تا به صورت رایگان مشاوره برای خرید انواع میکروفون کنفرانس را به شما ارائه دهیم.

با مشاوران آوا تدبیر در ارتباط باشید

تفاوت اتاق جلسه و اتاق کنفرانس | شما کارفرمایان و مشتریان عزیز میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در زمینه تجهیز سالن کنفرانس با شماره های ۰۲۱۲۸۴۲۰۴۲۶ – ۰۹۱۲۸۴۵۳۱۵۶ دفتر تهران | – ۰۵۱۹۱۰۹۰۸۶۵ دفتر مشهد تماس حاصل نمایید تا راهنمایی های لازم را از سوی کارشناسان ما دریافت کنید.

(Visited 56 times, 1 visits today)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =