مقالات

BLU LINK چیست ؟

blu link چیست

BLU LINK چیست

BLU LINK چیست ؟ | با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی،سیستم های انتقال صوت دیجیتال نیازمند شبکه ای قدرتمند تر با قابلیت پشتیبانی از کانال های ورودی و خروجی بیشتری شدند. به همین علت کمپانی Harman Pro برای حل مسئله محدودیت تعداد کانال ها و مشکلات متعدد پروتکل کبرانت(Cobranet) با توسعه و بهبود آن، شبکه پرسرعت دیجیتال خود را در سال 2007 با نام BLU link رونمایی کرد. این سیستم نیز برپایه ی نرم افزار و شبکه انتقال داده می تواند پروتکل های طراحی شده برای انتقال صوت دیجیتال را در چندین کانال به طور هم زمان، با بالاترین کیفیت و کمترین تاخیر ارائه دهد. این سیستم در ابتدا تنها برای ارتباط بین دستگاه های کمپانی BSS audio و دستگاه های Soundweb London طراحی شد اما بعد از آن کمپانی Harman توانست آن را به شبکه ای کارآمد برای ارتباط دستگاه هایی چون آمپلی فایرهای Crown ، میکسر های Soundcraft ، پردازنده های dbx ، میکروفن های AKG و دستگاه های AMX تبدیل کند. BLU LINK چیست

 

BLU LINK چیست| همانطور که میدانید این تکنولوژی در انحصار شرکت Harman Pro است و در آن سیگنال صوت دیجیتال از دستگاهی به دستگاه دیگر از طریق پروتکل شبکه (کابل های شبکه و یا فیبر نوری) انتقال می یابد.

در حالیکه BLU link همچون  Cobranet صدا را از طریق کابل CAT-5یا CAT-5eمنتقل میکند اما بر خلاف آن به سوییچ های شبکه مبتنی بر Ethernetنیازی ندارد. در حقیقت BLU link از سوییچ عبور نخواهد کرد و این دستگاه ها هستند که بطور مستقیم به هم متصل میشوند تا یک شبکه BLU link را تشکیل دهند. به همین دلیل از امنیت بسیار بالایی نسبت به سایر پروتکل های موجود برخوردار است و هرگز قابل نفوذ و هک شدن نیست.

BLU LINK چیست | همه ی دستگاه ها می توانند تا سقف ۲۵۶*۲۵۶ کانال ورودی و یا خروجی را در شبکه منتقل کنند . BLU link به سادگی قابل پیکربندی است و دستگاه ها به راحتی به آن متصل شده و این شبکه با اتصال دستگاه ها به یکدیگر و اتصال اخرین دستگاه به اولین، حلقه ای از شبکه انتقال صوت ایجاد میکند که سیگنال ها از دستگاه های منبع به این حلقه اضافه شده و در مسیر درست به دستگاه مقصد خود میرسند. BLU link این قابلیت را نیز دارد که اگر کابلی در این مسیر به هردلیلی قطع شود یا از کار بیفتد سیگنال صوت از مسیری دیگر به مقصد خود میرسد .

BLU LINK چیست | در این پروتکل بیشتر امکانات و مزایای پروتکل های قبل موجود می باشد فقط با این تفاوت که در این تکنولوژی ارتباط بین آمپلی فایرها و سیستم مرکزی به صورت سری بوده و در نهایت به صورت یک مجموعه کامل نصب و راه اندازی می گردد و می تواند حداکثر ۶۰ دستگاه را در یک مسیر واحد به یکدیگر متصل کرد.

BLU LINK چیست | سیگنال صوت در شبکه  BLU link را می توان از یک دستگاه به دستگاه دیگر با کابل CAT-5 و حداکثر طول  ۱۰۰ متر (۳۲۸ فوت) منتقل کرد و در صورت استفاده از فیبر نوری این مقدار تا ۱۰ کیلومتر افزایش می یابد که در این صورت دستگاه مبدل BLU-MC1 مورد نیاز است

اتصال دستگاه ها در این شبکه به دو صورت قابل اجراست daisy chain (خطی) و Ring. به تصاویر زیر توجه کنید:

 

BLU LINK چیست | هر دستگاه BLU Link دارای یک پورت ورودی و یک پورت خروجی است که با اتصال آنها زنجیره دستگاه ها شکل میگیرد.

 

 

در حالت خطی سیگنال صوت می تواند در یک مسیر از هر مبدا به هر مقصدی برود و اگر در این مسیر دستگاه یا کابلی قطع و یا دچار مشکل شود سیگنال به مقصد نمی رسد. اما در حالت رینگ اگر کابل یا دستگاهی قطع شود سیگنال از مسیری دیگر به مقصد خود می رسد. برخلاف CobraNet که سیگنال صوت و کنترل را منتقل می کند، BLU Link فقط سیگنال صوت را ارسال و دریافت میکند. و برای انتقال داده های کنترل پورت Ethernet که در دستگاه های کمپانی Harman Pro با نام HiQnet شناخته می شود( تمامی دستگاه های BSS دارای پورت Ethernet هستند) به یک سوییچ متصل می شوند.

 

 

BLU LINK چیست | تعداد کانال هایی که در هر شبکه BLU link انتقال می یابد : ۲۵۶*۲۵۶@۴۸kHz و ۱۲۸*۱۲۸@۹۶kHz که در هر دو حالت bit depth : 24bit میباشد. زمان تاخیر در این شبکه بطور خارق العاده ای نسبت به سایر پروتکل های صوت دیجیتال کم است. در حالت ۴۸ کیلوهرتز ، ۰.۰۸۳ میلی ثانیه و در حالت ۹۶ کیلوهرتز تنها ۰.۰۴۲ میلی ثانیه می باشد. لازم به ذکر است که از سال ۲۰۰۷ تا کنون با وجود پیشرفت های بسیار زیادی که در این زمینه اتفاق افتاده است هیچ شرکتی نتوانسته است صوت دیجیتال را با تاخیر کمتری نسبت به BLU link انتقال دهد. به یک مثال ساده توجه کنید : یک سیستم با یک منبع صوت و چند دستگاه BSS که هر کدام خروجی هایی به بلندگوهای جداگانه دارند را در نظر بگیرید.

 

BLU LINK چیست | سیگنال خروجی از میکروفن به دستگاه اول وارد شده و از طریق BLU Link به دستگاه های دیگر میرسد و در نهایت با اعمال تاخیر Delay به بلندگوها می رسد. (Broadcast protocol) و در آخر اگر اسپیکرها در مکان های مختلف قرار نگرفته باشند بهتر است که به یک دستگاه BSS متصل شوند که در سیگنال صوت هیچ تاخیری وجود نداشته باشد.

 

 

BLU LINK چیست | محصولات Crown و BSS و Soundcraft و studer از فناوری های انتقال صوت نظیر AVB, CobraNet, Dante پشتیبانی می کنند و با استفاده از BLU Link می توانند از طریق نرم افزار Harman HiQnet Audio Architect برنامه ریزی و کنترل شوند. کمپانیHarman Pro جهت رضایت بیشتر همه مشتریان خود تنها شرکتی است که امکان تبدیل پروتکل BLU link را به سایر پروتکل های صوت دیجیتال فراهم نموده است تا بتوان پروژه هایی که از قبل کار شده اند را نیز توسعه داد و یا پروژه ها با استفاده از ترکیب محصولات Harman و سایر شرکت ها نصب و راه اندازی گردد. کاربران با استفاده از پروتکل های انتقال صوت دیجیتال از انعطاف پذیری باورنکردنی در انتخاب محصول مناسب برای حل نیازهای خود برخوردار هستند. لازم به توضیح است که بزرگترین پروژه های صوت دیجیتال کشور نظیر مراکز خرید بزرگ، فرودگاه ها، بوستان های بزرگ و اماکن مذهبی بزرگ نیز با پروتکل BLU link نصب و راه اندازی شده است.

با کارشناسان آوا تدبیر در تماس باشید

تجهیز سالن همایش و سیستم پیجینگ تحت شبکه مشاوره و راهنمایی شرکت آوا تدبیر.

(Visited 56 times, 1 visits today)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 6 =